Jooksufoorum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Jooksufoorum

Foorum on suletud!


+8
Eduard765
Amadeus
ainsaan
taavilem
playboy
Gunn
devil
Opa
12 posters

    Sügisjooksu maraton

    avatar
    spek


    Postituste arv : 1
    Join date : 18/08/2010

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  spek Kolm Aug 18 2010, 01:46

    Olen minagi üks neist, kellel Sügisjooksul on plaanis teha maratonidebüüt. Tempotunnetuse ja maratonikogemuse saamiseks tegin Rahvajooksul ka oma ametliku debüüdi poolmaratonis. Suhteliselt lihtsa jooksuga 1:33 peale tulnud aeg andis palju enesekindlust, kuid tõstatas ka paar küsimust. Esiteks suutsin jooksuga pöidadele saada päris korralikud villid. Juba nii 12-13 km peal oli tunda taldade all kahtlast liikumist, mis 42 km peale saaks ilmselt üsna häirivaks. Kas hõõrumine on aetav mu suhteliselt suvaliste spordisokkide kaela, st oleks mõistlik hankida spetsiaalsed jooksusokid? Ja kas jalgu on võimalik pikaks jooksuks kuidagi ette valmistada? Ka varasemalt on pikad trennid teinekord taldadele hakanud. Jooksujalatsid tunduvad samas üsna mugavad ja on valitud oma jala järgi, nii et nende kaela ei tahaks hõõrumist hästi ajada. Suhteliselt jooksu lõpu eel käis jalgadest ka paras surin läbi. Suusamaratonidel jagatakse teeninduspunktides soola, mis krampide vastu päris hästi toimib. Kas jooksumaratonidel on lootust soolale teeninduspunktides või peaksin oma varudega rajale minema?
    avatar
    Amadeus
    harrastaja
    harrastaja


    Virgo Postituste arv : 54
    Join date : 30/03/2008
    Age : 42

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Amadeus Kolm Aug 18 2010, 01:56

    Enamustel on olemas küll puuvilja lauad.Kuulnud olen ,et pakutakse ka hapukurki.Aga ära mine ehku peale välja ja parem võta ise kaasa.Firenzes pakuti kuskil 33ndal kilomeetril vist isegi geeli pakikesi. Aga höördumine võib olla jah sokkides kui jalanõu tundub igati ok.Mingi aeg kasutazin ise Mizuno tosse ,aga need tundusid kuidagi liiga laia liistuga olevat mille tõttu jalg sees andis liikuma ja hõõrduma.Aga eks vilide teke ole maratoni puhul väga paljus ka soojusega seotud.Igatahes edu debüütmaratonis ja ära siis oma enesekindlusele tuginedes liiga optimistlikult peale mine.See kerge minek võib väga valusalt kätte maksta:)
    taavilem
    taavilem
    tugitoolisportlane
    tugitoolisportlane


    Sagittarius Postituste arv : 17
    Join date : 11/05/2010
    Age : 41
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  taavilem Kolm Aug 18 2010, 13:35

    Ütleme nii, et eelmine aasta rahvajooksul oli ka maratonil soola. Samas Stockholmis see aasta oli just soola kurk. Niisama sool ei ole tegelt õige, selle kohta on täitsa asjalik artikel jooksupartner.ee lehel. Ütleme nii, et ega väga entusiastlikult peale ei maksa minna. Mul oli eelmine aasta poolik oli 1.28 (lõpp) ja läksin ka maratonile uljalt peale, sain suure valuga 3.18 lõpuks. Aga mast oli maas ja väga hull olla. Eks selle aasta Rahvajooksu põhjalt on raske ennustada, ilm tegi oma töö. Rusikareegel on 2Xpoolmaraton + 10% ajast, aga see on ikka väga individuaalne.
    ainsaan
    ainsaan
    Tipp
    Tipp


    Postituste arv : 130
    Join date : 03/08/2008
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  ainsaan Kolm Aug 18 2010, 13:48



    Veel kaks valemit.2,11x21,1 minutites=maraton või siis 5,48x10km-28min=maraton


    Enamus aga sõltub endast,palju oled pikki otsi teinud ja mitmendal km-l haamri saad!
    avatar
    playboy
    Tipp
    Tipp


    Taurus Postituste arv : 301
    Join date : 09/02/2008
    Age : 53
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  playboy Kolm Aug 18 2010, 15:42

    enda jaoks ka mizunod liiga laia liistuga ja pikematel jooksudel ei kasuta.
    samas sokid on ka väga olulised. palava ilmaga jalg tossu sees higistab ning läheb "libedamaks" joostes.
    maratoni tempoks võib arvestada ka poolmaratoni km aeg+10sek umbkaudu.
    aga eks see kõik ole tunde küsimus ja kuidas enesetunne/vorm parajasti on.
    Opa
    Opa
    harrastaja
    harrastaja


    Postituste arv : 50
    Join date : 23/03/2010
    Asukoht : Tabasalu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Opa Kolm Aug 18 2010, 16:30

    Pisut OT ole, ning seda sokkide teemat võiks arutada "nõuanded" või "varustus" teemas, aga sokkidega nagu ka muu rõivaga on nii, et kasutada tuleks ikka funktsionaalsetest kangastest valmistatud tooteid. Kestvusalade puhul on puuvill "saatanast" Twisted Evil
    Järgida tuleks seda, et ka sokid vajavad sissejooksmist ning kuluvad, st. kui uue paari jalatseid soetad võiks ka paar paari korralikke sokke osta- talveks sellised, mis hoiavad sooja, suveks sellised, mis jahutavad. Samuti on sokkide hooldus oluline- enne esmast kasutamist tuleks need läbi pesta ning pesemisel kasutada spordipesugeeli või sensitive geeli ja loputusvedelikku mitte kasutada.
    devil
    devil
    Tipp
    Tipp


    Aries Postituste arv : 275
    Join date : 27/03/2008
    Age : 44
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  devil Kolm Aug 18 2010, 19:59

    Viimane valem kohe minule kindlasti ei sobi, kuna siis kuna mul poolmaratoni tempo on hea vormi korral 4.00min/km, ehk maratoni siis 4.10 min /km oleks selge enesetapp.....Jooksen praegu parimal juhul jaheda ilmaga 4.30-4.45 min/KM ja siis on juba maratoni keskmine pulss 170-175 l/min .....4.10 joostes on pulss 178-180 ja sellega kestan max 25-30 km....2 nädalaga võib maratonist täielikult taastuda küll... mul on konkreetne näie enda näol olemas, kui 2 aastat tagasi peale Helsinki maratoni jooksin 2 nädala pärast 7 nädalase vahega võistlusjooksu ja kõigil isikliku rajarekordi või võistlusmaa isikliku rekordi lõpetades maratoni rekordiga.
    devil
    devil
    Tipp
    Tipp


    Aries Postituste arv : 275
    Join date : 27/03/2008
    Age : 44
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  devil Kolm Aug 18 2010, 20:08

    Maratonis on tihti veel nii, et tihti taandub kõik konkreetse päeva enesetunde taha. Vahel on nii, et sulle sattub lihtsalt sitt päev, kus enesetunne kehv ja joosta ei jõua, samas vorm iseenesest hea. Teine kord aga vorm polegi hea, kuid superenesetunne ja lausa lendad rajal. Viimane juhtus minuga Riias...seal kõik sujus ideaalselt.
    ainsaan
    ainsaan
    Tipp
    Tipp


    Postituste arv : 130
    Join date : 03/08/2008
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  ainsaan Kolm Aug 18 2010, 20:19

    Midagi ei juhtu nisama.Selleks ongi vaja ülitäpeselt plaani.Mina oleksin kõik oma maratonid 3 päeva enne ja 3 päeva pärast õiget kuupäeva jooksud kuni 5 min kehvemini.Peab täiesti täpselt ajastama superkompensatsiooni.Kui suudad seda,on kõik OK.kui ei,siis on ja ei ole ka.
    devil
    devil
    Tipp
    Tipp


    Aries Postituste arv : 275
    Join date : 27/03/2008
    Age : 44
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  devil Kolm Aug 18 2010, 22:11

    Tööinimesel ja arvestades tänavust suve, siis kõike ei ole võimalik päeva pealt planeerida. Kuidas sa teed mahukat treeningut 25+km, kui taevas lõõskab päike ja 30 kraadi sooja, või nädala keskel pole aga võimalust nii teha jahedama ilmaga, kuna peale 8 tunnist tööpäeva eriti üle pooleteise tunni ei jõua joosta. Tuleb pidevalt plaane ümber teha. Helsinkis on mul põhjused ülihästi teada ja põhjus nr. 1 on öine kehv uni. Rekordjooks on tehtud kevadel, kui ma olin üldse plaanist 2 nädalat maas ja ei läinud maratonile üldse aega jooksma vaid rahulikult läbima, a kui peale 28 km on enesetunne nagu polekski jooksnud, siis ei saanud seda kasutamata jätta.
    ainsaan
    ainsaan
    Tipp
    Tipp


    Postituste arv : 130
    Join date : 03/08/2008
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  ainsaan Kolm Aug 18 2010, 22:36

    Ega mul endal on ka sama asi.Töötan ja elan enamuse ajast Hollandis ja samamoodi on päev kinni.Olen proovinud vägisi aga plaanist kinni pidada ja seda just 6,5,4,3,nädalat enne maratoni.Need nädalad on suurema tähtsusega kui ülejäänud ettevaömistusperiood kokku.Käisin siin +28 kraadiga ja 88% õhuniiskust jooksmas 26 km.Keskmine km tuli 5.18??? ja kogu lugu.Pärast 2 päeva kotis...Lihtsalt ei jõudnud kiiremini,kuna pulss hakkas lakke tõusma.Aga eesmärgi see trenn siiski täitis-ajajooks sai tehtud.
    avatar
    Amadeus
    harrastaja
    harrastaja


    Virgo Postituste arv : 54
    Join date : 30/03/2008
    Age : 42

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Amadeus Kolm Aug 18 2010, 23:06

    Nädalavahetustel ka töö? ise jätan pika joosku sinna ja nüüd palavaga jäid need ikka päris õhtusesse aega.
    devil
    devil
    Tipp
    Tipp


    Aries Postituste arv : 275
    Join date : 27/03/2008
    Age : 44
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  devil Nelj Aug 19 2010, 00:40

    Käisin õhtul kell 21 jooksmas, aga ikka 26-28 kraadi.....mul ka majaehitus pooleli nv ehitan jõudumääda seda, ja andke andeks lihtsalt ei viitsi pikki otsi joosta. Lisaks huvitaval kombel ei ole mul andnud pikad otsad loodetavat efekti maratoniks. Kõik paremad maratonid on tulnud hoopis suht väikese eelneva mahu pealt.
    avatar
    mitz


    Leo Postituste arv : 5
    Join date : 18/08/2009
    Age : 32

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  mitz Nelj Aug 19 2010, 17:45

    Kas valuvaigistit võib võtta enne jooksu? Pidevalt probleemid maksa pistmisega, kui tähtis jooks kannul. Sain teada, et see on tingitud hapniku puudujäägist. Hakkasin tarvitama rauda, mis aitab kaasa hapniku transpordile veres.
    Opa
    Opa
    harrastaja
    harrastaja


    Postituste arv : 50
    Join date : 23/03/2010
    Asukoht : Tabasalu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Opa Nelj Aug 19 2010, 18:39

    Valuvaigisti pistmise vastu on tegelemine tulemusega, mitte põhjusega. Reeglina saab pistmisest treeningutega lahti.
    Siin sulle pisut lugemist: http://www.stamina.ee/index.php?menuID=459&ids=459&elementID=1053&action=view&itemID=2

    Edukat treenimist.
    avatar
    stirts


    Postituste arv : 5
    Join date : 16/06/2010

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  stirts Reede Sept 03 2010, 23:18

    Mina ka siis maratonil kirjas. Esimene. Loodetavasti mitte viimane.
    Abikaasa tuleb kaasa. Seda, kas ta lõpuni jookseb või mitte, otsustab enesetunde järgi. Oma põhieesmärgiks loeb ta hetkel minu pidurdamist esimesel kümnel kilomeetril. Sellel teemal läheb meil ilmselt rajal veel "tüliks" ka, sest praeguse plaani järgi on tema arvamus kilomeetri ajast umbes 15 sekundit aeglasem kui minul. Very Happy Mul ei ole küll ajaeesmärke, tahaks lihtsalt fini¹isse jõuda, kuid siiski on tunne, et päris viimasena lootusetuna lonkida ju ka ei tahaks...

    Ja tänahomikuse tormituulega Piritalt kesklinna poole joostes ei sutnud ma küll ette kujutleda sellise ilmaga kaks korda Pirita-Merivälja teed vastutuult minna... Smile Nii et mina loodan küll umbes viis-kuus kraadi soojemat ja väheke vaiksema tuulega ilma.

    Aga kui te teiselt ringilt tullest Pirita teel kohtute näost punase lühikese naisterahvaga, kes teist ringi alles alustamas, siis võite lehvitada. Very Happy Very Happy Very Happy
    ainsaan
    ainsaan
    Tipp
    Tipp


    Postituste arv : 130
    Join date : 03/08/2008
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  ainsaan Laup Sept 04 2010, 00:00

    Pane pulsimõõtja peale ja jälgi,et esimene 10 oleks kuskil 12-14 lööki alla anaeroobse läve.Siis ei tõmba algul tühjaks.Peaasi,et stardis kohe udama ei hakka,algul hea tunne,aga pärast maksab kätte.Mis tuulesse puutub,siis katsu leida võimetekohane punt ja vastutuule otsal istu kellegile suuremale kollile selja taha!Edu!!!!
    Opa
    Opa
    harrastaja
    harrastaja


    Postituste arv : 50
    Join date : 23/03/2010
    Asukoht : Tabasalu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Opa Esm Sept 06 2010, 15:35

    Liigset rabistamist alguses saab vaigistada ka nii, et (kui sul siiski on mingi ajaline eesmärk) pulsikella külge "ühtlase tempo" kalender panna (internetist saab endale printida). Siis on teada, mis ajaga sa mingi kilomeetriposti juures pead olema. Ning soovitaks isegi esimesed 25 rahulikult võtta. Öeldakse ju, et maraton algab 32-st km-ist. Aga edu ja kohtumiseni stardis:)
    avatar
    Gunn


    Aries Postituste arv : 9
    Join date : 07/10/2009
    Age : 50
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Gunn Reede Sept 10 2010, 16:50

    Tere!

    Mul kah esimene maraton, ent mure hoopis hommikuste kraadidega. Päevaks lubab küll sooja ent mul pole jahedas hommikus startimise kogemust. Minu jaoks 10-12kraadi väga külm. Tahaks kohe ju lühikeses alustada. Rasvakihti ka pole nahavahel. Olen küllaltki külmapelg. Kui on tuulisem hommik, siis mereääres kindlasti jahe
    On kellelgi kogemusi, soovitusi jagada?
    avatar
    playboy
    Tipp
    Tipp


    Taurus Postituste arv : 301
    Join date : 09/02/2008
    Age : 53
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  playboy Reede Sept 10 2010, 18:50

    1. Välismaratonidele lähevad inimesed soojendama vanade dressidega, mis vahetult ennem starti visatakse suvaliselt tee äärde. riided mis suht läbi ja mõeldudki ära viskamiseks.

    2. Määrid jalad soojenduskreemiga sisse. Kahjuks küll enda kogemusest - jooksu ajal soojaks ei läinud aga peale jooksu dussi all lausa kõrvetas Very Happy. teoorias peaks abi siiski olema.

    3. Kannatad jahedama osa ära, riided tegelikult palju ei muudagi. keha harjub. ise näiteks Dublini maratonile läksin varakult lühikeses dressis (alguses oli temperatuur -3 kuni -4 kraadi kuskil ja veidi jäine, õrn tuuleke aga päike, lõpus 6-7plusskraadi. Oli ideaalne joosta - jooksu ajal ei olnud külm ega palav. ennem jooksu rahva seas ei olnud ka külm, rahvas soojendas.

    4. Lähed siiski pika dressiga. Siinsel lumisel/jäisel vana-aasta maratonil jooksin siiski pikas dressis.

    5. kombineerid neid osasid variante Razz
    Opa
    Opa
    harrastaja
    harrastaja


    Postituste arv : 50
    Join date : 23/03/2010
    Asukoht : Tabasalu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Opa Reede Sept 10 2010, 19:17

    Pakuks veel valikuvõimalusi:
    1. Kui ilm ikka lubab päevapeale sooja, siis mine lühikesega peale. Jalad määrdid soojenduskreemiga sisse aga ülakeha jaoks ostad poest kilekeebi, mille vahetult enne stardipauku ära viskad. Olen näinud, kuidas ka 200 l prügikotid selleks otstarbeks kasutusele on võetud. Berliini Maratonil on selline keep stardimaterjalidega kaasas.
    2. Räägid mõne tuttava ära, kes sinult stardis riided vastu võtab või raja mingil kilomeetril. Kui hiljem rõivast ära tahad anda, siis vaata, et stardinumbrit selle eseme külge ei kinnita Wink

    Ning lisaks veel sellise soovituse, et kui kasutad pulsikella, siis lülita see varem juba pulsimõõtmise faasi (kui see kellal võimalik on) et kell ja vöö omavahel suhtlema hakkaks. Stardikoridoris võib kellal sinu vöö leidmisega probleeme tulla sest ümberringi kümneid pulsimõõtjaid.

    Edu soovides,


    Opa
    avatar
    playboy
    Tipp
    Tipp


    Taurus Postituste arv : 301
    Join date : 09/02/2008
    Age : 53
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  playboy Esm Sept 13 2010, 01:47

    ja kuidas jooks oli? külm/soe? oli nõuannetest abi?

    endal läks päkaluu valusaks teisel ringil, samm läks kohe pehmeks, ära tõugata ei saanud korralikult ja teised jalalihased läksid tööle, mis muidu peale 30km hakkasid krampi kiskuma ja ei saanudki seekord alla 3tunni.
    eks järgmisel maratonil tulevad need minutid sealt siiski näpistada ja see viga parandada:P
    ainsaan
    ainsaan
    Tipp
    Tipp


    Postituste arv : 130
    Join date : 03/08/2008
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  ainsaan Esm Sept 13 2010, 02:06

    Kust tulemusi saaks näha?
    avatar
    playboy
    Tipp
    Tipp


    Taurus Postituste arv : 301
    Join date : 09/02/2008
    Age : 53
    Asukoht : Tallinn

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  playboy Esm Sept 13 2010, 02:26

    ainsaan
    ainsaan
    Tipp
    Tipp


    Postituste arv : 130
    Join date : 03/08/2008
    Asukoht : Tartu

    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  ainsaan Esm Sept 13 2010, 03:26

    Aitäh! Vaatan,et päris palju eestlasi alla kolme tunni jooksnud....

    Sponsored content


    Sügisjooksu maraton - Page 2 Empty Re: Sügisjooksu maraton

    Postitamine  Sponsored content


      Teis Mai 14 2024, 12:09